
V slovenskem medijskem prostoru se razkriva nova zgodba o moralnem in poklicnem zdrsu, ki postavlja pod vprašaj integriteto novinarja Igorja Kršinarja iz revije Reporter. Dejanja Igorja Kršinarja so po mnenju mnogih presegla meje etike in se spustila v področje podlosti. Od senzacionalističnih napadov na politične nasprotnike do obtožb o izsiljevanju poslovneža Tomaža Subotiča. Kršinarjeva zgodba je svarilo o tem, kako lahko zloraba novinarskega položaja vodi v osebni in profesionalni polom. Bojan Požar na svojem portalu Požareport razkriva podrobnosti, ki kažejo, kako se Kršinarjeva podlost zdaj obrača proti njemu samemu.
Senzacionalizem in lažna morala: Kršinarjev napad na Kopšeta
Leta 2019 je Kršinar v Reporterju objavil članek z naslovom “Grozljivo!”, v katerem je kandidata SDS in SLS za evropskega poslanca Davorina Kopšeta (pisca tega članka) obtožil grožnje poslanki LMŠ Jerci Korče in obče. Takratni tvit, ki je vseboval frazo “Umrite nevedni, lahko tudi pod mačeto,” je Kršinar prikazal kot grozljivo grožnjo z mačeto. Tvit pa je bil le retorična reakcija na množične prihode nevarnih ilegalnih migrantov v državo, kar je Korčetova zagovarjala v razpravi v državnem zboru. To je bil tudi čas, ko je nek migrant na Dolenjskem z mačeto pokončal policista Damirja Golobiča.
V Kršinarjevem sramotnem članku je objavljen tudi tvit Kopšeta po volitvah v državni zbor leta 2018, ko je Šarec sestavljal vlado. Tvit se je glasil: “Levičarji, ki danes sestavljajo vlado, bodo v prihodnosti pobiti”. Pri obsojanju tvitov Kopšeta je Kršinar pokazal izrazito nepoznavanje slovenskega jezika in sovraštvo. Pobitost namreč pomeni potrtost in razočaranje, kar je imel Kopše tudi v mislih. Morda pa je Kršinar le izkoristil priložnost za diskreditacijo s političnim motivom, kar je glede na njegovo podlo novinarsko držo še bolj verjetno.
Kopšeta je zaradi teh tvitov celo policija klicala na razgovor, kjer je pojasnil pomen, s čimer je izključil vsakršnjo grožnjo, zato pregona niso nadaljevali. Kršinarjev članek ni bil le pretiran. Bil je namerno zavajajoč, zasnovan tako, da bi diskreditiral kandidata Slovenske demokratske stranke, ki jo več kot očitno tudi v drugih objavah sovraži.
Kršinarjev članek v Reporterju, ki sramoti novinarstvo
Kršinarjevo poročanje je pogosto zaznamovano z agresivnim tonom in očitno politično pristranskostjo, ki služi interesom določenih krogov. Njegovi članki, polni bombastičnih naslovov, so se pogosto nanašali na prikrojevanje dejstev, da bi ustvarili vtis škandala. Takšna podlost, ki jo je Kršinar uporabljal za napade na posameznike, kot je Kopše, je zdaj postala temelj za razkritje njegovih lastnih dejanj.
Afera Karigador: Ko podlost preraste v izsiljevanje
Bojan Požar na portalu Požareport prinaša šokantno obremenjujoče obtožbe z dokazi. Kršinar naj bi zlorabil svoj novinarski položaj, da bi izsiljeval denar od poslovneža Tomaža Subotiča prek njegove nekdanje žene Jane Pleša. Po Požarjevih trditvah, podprtih z objavljenimi elektronskimi sporočili in dokumenti, je Kršinar od Pleše prejel 95.000 evrov in polovico stanovanja v Savudriji na Hrvaškem, kar naj bi bilo povezano z Subotičevim premoženjem. Ta dejanja so po Požarju prerasla v afero Karigador, ki je posredno obremenila predsednika vlade Roberta Goloba in medijskega mogotca Martina Odlazka, lastnika Reporterja.
Kršinarjeva podlost se tu ne konča. Ko je Pleša ugotovila, da je zlorabil njeno zaupanje in zdravstveno stisko, mu je v elektronskem sporočilu očitala manipulacijo in mu celo zagrozila s tožbo. Namesto da bi se soočil s posledicami, se je Kršinar, kot trdi Požar, zatekel k lažem, sprenevedanju in jokavemu prikazovanju sebe kot žrtve. Njegov poskus “popravka” na portalu Vladimirja Voduška je bil po Požarjevem mnenju le še en poskus prikrivanja resnice.
Bumerang podlosti zadel Kršinarja direkt v glavo
Požarjeve objave na Požareportu služijo kot zrcalo Kršinarjevih dejanj, saj razkrivajo, kako se njegova podlost zdaj obrača proti njemu. Novinar, ki je nekoč z užitkom pisal senzacionalistične članke in obtoževal druge, je zdaj sam tarča obtožb. Požar trdi, da Kršinarjeva panika izhaja iz strahu pred razkritjem njegovih povezav z afero Karigador, ki bi lahko ogrozila ne le njegovo kariero, temveč tudi poslovne interese Martina Odlazka. Kršinarjevi poskusi obrambe – od zanikanja do obtoževanja drugih – so le še poglobili vtis, da se zaveda teže svojih dejanj.
Afera Karigador, kot jo opisuje Požar, ni le zgodba o Kršinarjevi podlosti, temveč tudi o tem, kako se lahko novinarstvo, ki bi moralo služiti javnemu interesu, sprevrže v orodje za osebno korist. Kršinarjev propad je tako opomin, da se podlost in manipulacija na koncu vedno vrneta k tistemu, ki ju seje. Njegova domnevna vpletenost v izsiljevanje in povezave z vplivnimi političnimi in poslovnimi krogi so zdaj pod drobnogledom, kar ga postavlja v položaj, ki ga je nekoč sam ustvarjal za svoje tarče.
Lekcija o etiki in posledicah
Zgodba Igorja Kršinarja je svarilo o tem, kako daleč lahko seže novinarska podlost, ko se ta preplete z osebnimi in političnimi interesi. Kršinarjeva dejanja so razkrila temno plat delov slovenskega medijskega prostora, kamor spada Reporter. Požarjeve objave na Požareportu so kot bumerang vrnile Kršinarjevo zlobo. Slovenska javnost si zasluži medije, ki služijo resnici, ne pa osebnim in političnim obračunom. Dokler bodo posamezniki, kot je Kršinar, izkoriščali novinarstvo za podle namene, bo zaupanje v medije ostajalo na preizkušnji.
pred 8 urami