Janković z balkanizacijo sramoti Ljubljano in Slovenijo





Janković odstopi! Ko je Janković v času množičnih in dolgotrajnih protestov v Srbiji kot župan MOL pisal predsedniku Vučiću pismo podpore, bi morali v Ljubljani in Sloveniji dokončno zazvoniti vsi zvonovi, Janković pa bi moral leteti z županske funkcije kot je dolg in širok.
Škodljivec in sramota prve klase - spomnimo
Zoran Janković je župan Mestne občine (MOL) od leta 2006. V preteklih skoraj dvajsetih letih je s svojo ekipo naredil veliko nepopravljive škode. Za tisto, kar je mogoče sanirati pa bomo potrebovali povsem novo sposobno ekipo mestne uprave. Ta se bo morala lotiti ustavitve gradnje kanalizacije preko zajetja pitne vode in vzpostaviti prvotno stanje, urediti cestni, ulični in mirujoči promet, sanirati delovanje zdravstvenih domov, izgnati ideologijo LGBT iz šol in vrtcev, pretrgati vpliv Balkana, narediti mesto spet varno in še kaj. Predvsem pa mora MOL uveljaviti pravne standarde in preglednost delovanja, zlasti investicij.
Beležka: Kriminalec, ki prispeva v dobrodelne namene je še vedno kriminalec (prispodoba o dejstvu, da nisi dober človek, če narediš nekaj dobrega in veliko slabega)
Kar počne Janković ni le osebno neprimerno, temveč je škodljivo za ugled MOL in Slovenije kot celote. MOL bi si morala prizadavati za krepitev ugleda, kar lahko doseže najprej z uglednim županom, to pa Janković nedvomno ni. Poleg drugih rabot v zvezi s stalnimi očitki o korupciji in o drugih kriminalnih dejanjih se vedno bolj povezuje z Balkanom, kar krepi balkanizacijo Ljubljane. Njegovo delo je obče sovražno do Ljubljančanov in Slovencev, kar vodi v nepotrebno polarizacijo in zmanjšuje raven zaupanja med ljudmi ter povzroča napetosti.
Jankovičev dosje zajema: Zoper Jankovića je bilo sproženih več kazenskih postopkov, ki so se nanašali na domnevna kazniva dejanja v letih 2007–2011. Ti postopki so vključevali preiskave njegovih poslovnih praks in domnevne zlorabe položaja. Kritike so bile usmerjene tudi v dolgotrajnost teh postopkov ter v vprašanja o učinkovitosti kazenskega pregona političnih funkcionarjev v Sloveniji.
Vprašanje zakaj Zoran Janković do zdaj ni bil pravnomočno obsojen v nobeni izmed afer, je kompleksno in vključuje več dejavnikov. Najbolj izstopa njegova lastna izjava za HRT, da za njegov pregon ni šans, ker je velik nasprotnik Janeza Janše.
1. Sodišča v skladu z izjavo
Slovenski pravosodni sistem je znan po dolgotrajnih sodnih postopkih, ki pogosto vodijo do zastaranja primerov. V nekaterih zadevah, povezanih z Jankovićem, so bile obtožnice zavržene zaradi procesnih napak ali pomanjkanja dokazov, kot npr. pri aferi “Farmacevtka”, kjer je spolno zlorabil mlado samohranilko, v zameno pa ji je uredil stanovanje. O tem priča uradni zaznamek o razgovoru s farmacevtko, kjer je opisala dogajanje. Tudi o srečanju v njegovi pisarni in pri njej doma ter o njeni grozi med spolnim aktom. Če bi šlo le za ta primer, je jasno, da je Zoran Janković povsem neprimeren za opravljanje javne funkcije.
Župan Janković spolno izkoristil “farmacevtko” v svoji pisarni!
Policijski uradni zaznamek o raygovoru z žrtvijo
Policijski uradni zaznamek
Policijski uradni zaznamek
2. Organi pregona ne zberejo dovolj trdnih dokazov
V več primerih je tožilstvu manjkalo dovolj močnih dokazov, ki bi zdržali sodno presojo. Tožilstvo in sodišča so se pogosto osredotočala na formalne vidike postopkov, kar je pripeljalo do oprostilnih sodb ali zavrnitev pregona. Zaradi ponavljanja tovrstnih praks se v javnosti utemeljeno ustvarja vtis, da so postopki navadna farsa v korist Jankovića.
3. Politični vpliv in mreža povezav
Janković je vpliven igralec v slovenski politiki in gospodarstvu. Politične povezave mu omogočajo sedenje v sedlu in oprostilne sodbe, povezave v gospodarstvu pa lahko zlorablja v gradbenih poslih, kjer je investitor MOL. Njegova dolgoletna vladavina v Ljubljani iz leta v leto poslabšuje položaj Ljubljane in kvaliteto življenja Ljubljančanov.
4. Politična polarizacija in očitki o vlogi Janeza Janše
Janković pogosto trdi, da ga politično preganja stranka SDS in njen predsednik Janez Janša. To je značilno za diktatorje, ki ne prenesejo politične konkurence. Moti ga tudi, da mediji naklonjeni desnici preveč poročajo o njegovem delovanju in aferah, medtem ko mu drugi mediji ves čas nudijo asistenco. Janković je prepričan, da bi morali vsi o oblastnikih le lepo govoriti in jih brezpogojno spoštovati, kar je diktatorski refleks.
Janković ni oproščen v vseh postopkih le zato, ker je politični nasprotnik Janeza Janše kot je sam zatrdil. Janković je tesno povezan z Milanom Kučanom, ki nedvomno še vedno drži mnoge niti v svojih rokah. Nekateri so prepričani, da mu to omogoča posest mnogih dosjejev še iz časa, ko je bil kot šef partije nadrejen politični policiji Udba. Tovrstni dosjeji so bili že v času diktature orodje za izsiljevanje lojalnosti. Tak material ohranja svojo vrednost do izteka zadnjega pripadnika neke generacije.
To Jankoviću odpira mnoga vrata, za katerimi uradujejo vplivneži iz ozadja, tki imajo vpliv na vsa pomembna dogajanja v državi. V trenutnem kontekstu so najpomembnejše povezave z vrhom sodnega sistema in tožilstva. Policije morda manj, a ljubljanska policija pred njegovim vplivom zagotovo ni imuna. Dokaz se skriva v nezakonitem posredovanju policije na trasi gradnje kanalizacije preko vodovarstvenega območja. Tam je policija na silo odstranjevala ljudi, ki so protestirali na svoji zemlji, ki niti ni bila del gradbišča, čeprav Janković ves čas zatrjuje, da ne nasprotuje mirnim protestom. To je ponovil tudi ob izražanju stališča o protestih v Srbiji, ko je s pismom podprl Vučića.
V Sloveniji obstaja močan občutek, da so nekateri politiki in poslovneži za svoja dejanja zaščiteni pred resnimi pravnimi posledicami. Če je Janković tarča političnih napadov, to samo po sebi ne bi smelo pojasnjevati zakaj ni bil obsojen. Ključni razlogi so v nekaterih primerih namerno počasni postopki, pomanjkljivi dokazi, procesne napake in vplivna politično-poslovna mreža leve kontinuitete. Pravosodni sistem po uvedbi demokracije ni bil prenovljen. Na ta način je ostal vpliv starih struktur, ki zavlačujejo postopke proti levim politikom in njihovim elitam. Zoran Janković je odličen primer.
Medijski vpliv je pogosto odločilen
Večina večjih slovenskih medijev je bolj naklonjena levici, kar velja tudi za nacionalni medij RTV Slovenija. Janković je bil v njegovih primerih poleg pravosodja tudi v medijih obravnavan mileje kot denimo Janša, ki je bil v aferi Patria že vnaprej obsojen tudi v javnosti. Režim deluje usklajeno.
Že iz sodne prakse lahko vidimo, da so primere zoper desne politike (npr. Patria in nazadnje Trenta) zanesljivo pripeljali do obsodbe, sodba o primeru Patria je bila razveljavljena na ustavnem sodišču zaradi nezakonitega sojenja za neobstoječe kaznivo dejanje. Pri Jankoviću in nekaterih drugih levih politikih (tudi ljubljanski podžupan Koželj) pa postopki pogosto zastarajo ali se ustavijo zaradi procesnih napak. Sodišča torej v izbranih primerih delujejo pristransko in pogosto nezakonito, vendar proti levim v njihovo korist, pri desnih pa v njihovo škodo.
Zlomljeno sodno kladivo
Medtem ko desni politiki v primeru afer pogosto izgubljajo funkcije, levi politiki (kot Janković) ostajajo na položajih, ne glede na afere. Volivci leve opcije so bolj pripravljeni tolerirati sumljive posle svojih izbrancev, kar je nedvomno posledica prej omenjenega delovanja medijev.
Ostaja ključno vprašanje: Ali je težava politična pripadnost ali splošen problem sodnega sistema, ki ne deluje enako za vse. No, v demokraciji politična pripadnost ne bi smela biti razlog za pristransko delovanje, pa očitno je. Tudi sodni sitem več kot očitno ne deluje enako za vse, zato ni nobenega dvoma, da ga je treba temeljito resetirati.
Levi politični pol krčevito brani pravosodni sistem, ki izvira iz njim ljubih komunističnih časov, kot tudi oni sami. Ker gliha vkup štriha, se ščitijo vzajemno, kar lahko premagamo z odločilno politično zmago desnice na volitvah. Da bi se razmere uravnotežile, bi morala desnica v Sloveniji vladati najmanj dva mandata brez koalicijskih partnerjev z levega pola. Šele takrat bo svinjarijam odklenkalo.
Naslednjič: Janković je neprimeren za župana - II. del - Projekti Zorana Jankovića so netransparentni, kar je gojišče korupcije in kriminala
Feb 05, 2025